T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Rize İl Sağlık Müdürlüğü Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Rize İl Sağlık Müdürlüğü Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

Güncelleme Tarihi: 29/06/2018

 


31 Mayıs TÜTÜNSÜZ Dünya Günü kapsamında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde etkinlik düzenlendi

 TÜTÜNSÜZ Dünya Günü  her yıl 31 Mayıs tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün ürünlerinin zararlarına dikkat çekmek ve 24 saat süre ile tütün kullanımının engellemek amacı ile çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu yılki tema tütün ve kalp damar hastalıkları arasındaki ilişkiye dikkat çekmektir. Tütün dumanı maruziyetinin başta kanser gelişimi olmak üzere, vücudun tüm sistemlerine zararları kanıtlanmıştır. Dünyada en çok tütün kullanım şekli sigara olup sigara dumanında 4000’in üzerinde kimyasal madde bulunmaktadır ve bunların 80’nin doğrudan kanser gelişimiyle ilişkisi kanıtlanmıştır. Pasif sigara dumanına maruziyetin de aktif içicilik kadar zararları bilinmekte ve özellikle çocukların pasif sigara maruziyetinden korumanın ani bebek ölümleri gibi pek çok hastalığı azalttığı kanıtlanmıştır. Çocuklarda pasif sigara dumanı maruziyetinin astım, gelişim geriliği, öğrenme zorluğu, zeka puanında azalmaya neden olmaktadır. Annenin gebeliği sırasında sigara içmesinin de düşük, ölü doğum, düşük doğum ağırlığı, gelişme geriliğine neden olduğu bilinmektedir.

Sigara kullanıcılarının %70’inin sigarayı bırakmak istediği ancak sadece %2’sinin bunu başarabildiği bilinmektedir. Sigara dumanında bulunan temel bağımlılık yapıcı maddenin nikotin olması sebebiyle, bağımlıların nikotin yoksunluk belirtilerini yoğun yaşamaları onların sigara bırakma başarılarına engel teşkil etmektedir. Ülkemiz genelinde sigara bağımlılarına hem danışmanlık hizmeti ile destek veren hem de farmakolojik bırakma tedavilerini düzenleyen sigara bırakma poliklinikleri yaygınlaşmıştır. Sigara bırakma polikliniklerinde ücretsiz ilaç tedavisine ulaşmak mümkündür. Hastanemizde Cuma günleri bu hizmet verilmektedir, ALO 171 hattından randevu alınarak polikliniğe ulaşmak mümkündür.

Hastanemiz Göğüs Hastalıkları Bölümü BÜNYESİNDE hizmet veren Sigara Bırakma Polikliniğine başvuran ve sigara bırakmakta başarılı olan hastalar 31 Mayıs 2018 tarihinde hastane konferans salonunda düzenlenen törende tebrik edildi ve başarı belgeleri RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Mustafa Aksoy tarafından kendilerine takdim edildi. Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Öğr. Üyesi. Dilek Karadoğan’ın konu ile ilgili eğitim sunumunun ardından, başarılı olan hastaların deneyimleri dinlendi. Sigara içen dinleyicilerin sigara bırakma polikliniğinden destek taleplerinin olması üzerine etki bırakan ve hedefine ulaşan bir etkinlik olduğu gözlendi.

TÜTÜNSÜZ Dünya Gününde Siz de Tütüne Hayır deyin! Sigarasız, tütünsüz bir dünya dileğimizle..

  • IMG_0584.JPG
  • IMG_0593.JPG
  • IMG_0599.JPG
  • IMG_0600.JPG
  • IMG_0602.JPG
  • IMG_0603.JPG
  • IMG_0604.JPG
  • IMG_0607.JPG