T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Rize İl Sağlık Müdürlüğü Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Rize İl Sağlık Müdürlüğü Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Kanser hastaları için 'Sanal Gökyüzü'

Güncelleme Tarihi: 21/05/2019


Rize'de tedavi gören kanser hastalarının moral ve motivasyonlarını arttırmak için tedavi gördükleri kemoterapi merkezinde pilotların çekmiş olduğu resimler ile 'Sanal Gökyüzü' oluşturuldu"

-Kanser Dairesi Başkanı Murat Türkyılmaz:

"2017 yılı içerisinde 7 milyon vatandaşımızın ücretsiz taramasını yaptık ve yüzlerce erken vakalar yakaladık."

Rize'de tedavi gören kanser hastalarının moral ve motivasyonlarını arttırmak için tedavi gördükleri kemoterapi merkezinde pilotların çekmiş olduğu fotoğraflar ile 'Sanal Gökyüzü' oluşturuldu.

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü ve Doğu Karadeniz Meme Hastalıkları Derneği'nin ortaklaşa gerçekleştirdiği proje ile kemoterapi merkezine pilotların çekmiş olduğu fotoğraflar ile kanser hastalarını tedavi gördükleri mekanda moral ve motivasyonlarını arttırılması için Türkiye genelinde çalışma başlatıldı.

Projenin ilk uygulaması ise Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki Doğuş Çay Hacere Karakan Onkoloji Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Dairesi Başkanı Dr. Murat Türkyılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rize'deki kemoterapi merkezinde yapılan bu çalışma Türkiye'de ilk olacağını söyledi.

Bununda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde olması anlamlı olduğunu ifade eden Türkyılmaz, "Kemoterapi sürecinin uzun bir süreç gerektiriyor. Kemoterapi gören hastalarının tedavi süreçlerinde psikolojik ve fiziksel değişiklikler oluyor. Bu ortama girdiklerinde hastane ortamı değil de daha rahat bir ortamda tedavi görmelerini amaçladık." dedi.

- 2017 yılında 7 milyon vatandaşın kanser taraması yapıldı
Kanser taramaları hakkında bilgi veren Türkyılmaz, şunları kaydetti:

"Sağlık Bakanlığı olarak meme kanserinde 40-69 yaş bayanlarımızı iki yılda bir mamografi çekimi ile servisk kanserinde 30-65 yaş arası kadınlarımızı beş yılda bir, HPV, DNA ve Smear testi ile 50-70 yaşta ise hem bayan hem erkeklerimizi kolorektal kanser yönünden kanser yönünden ücretsiz taramalar yapmaktayız. 81 ilimizde 202 KETEM merkezi ile mobil tarama ve pembe tırlarımız ile ücretsiz olarak tarama yapmaktayız. 2017 yılı içerisinde 7 milyon vatandaşımızın ücretsiz taramasını yaptık ve yüzlerce erken vakalar yakaladık. Hem maliyet etkinliği açısından hem hastalarımızın erken yakalandığını morbidite ve mortalitesi açısından iyi sonuçlar elde ettik. Bu yüzden tüm vatandaşlarımızı ketem ve aile sağlığı merkezilerine davet ediyoruz."

Türk Radyosyon Onkolojisi Derneği Başkanı Dr. Esra Kaytan Sağlam ise, Karadeniz bölgesinden kanseer hastalarının İstanbul ve Ankara'ya çok fazla geldiğini belirterek, "Buradaki merkezlerinden bir kapasitesi var. Bu kadar güzel bir merkeze kavuşmuş olması burayı tercih edecek olan hasta sayısını da arttıracaktır." diye konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hasan Türüt de, günde 250 kanser hastasının il dışına çıkmasını engellediklerini kaydederek, "Kemoterapi hastalarının tedavi etkinliğine fayda sağlaması açısından bu manevi projeyi çok destekliyoruz. THY pilotları tarafından çekilen yaklaşık 40 adet fotoğrafın merkezimizin duvarlarına asılmasıyla bu projeyi gerçekleştirdik." dedi.

Doğu Karadeniz Meme Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Uzm. Dr. Eda Küçüktülü, bu projeye bir hastanın vesilesiyle başladıklarını belirtti.

Hastanın bazı imkansızlıklar sebebiyle geç tanı aldığı için kaybettiklerini üzülerek ifade ettiğini dile getiren Küçüktülü, "Erken tanının da anlamı çok iyi biliyordu. O yüzden çok fazla imkanı olduğu İstanbul ve Ankara illerine çok fazla uçuşlar yapıyordu. Tedavi aşamasında moral ve motivasyonunu hiç bozmadı. Bunu da uçuşlara bağlıyordu. Gökyüzünü görmenin ona çok iyi geldiğini söylüyordu." ifadelerini kullandı.

Küçüktülü, hastaların kemoterapi alırken çok uzun süre duvarlara bakmak zorunda kaldığı belirterek, "Türk Hava Yolları'nın pilotları bizler için fotoğraflar çekti. O fotoğraflarla da burada sanal gökyüzü oluşturmaya çalıştık. Rize'yi ilk pilot yer seçtik. Bu projeyi 81 ilde uygulayacağız." diye konuştu.

Programda, projeye destek veren kişilere plaket verildi.

  • sanal (3).jpg
  • sanal (2).jpg
  • sanal (1).jpg
  • sanal (10).jpg
  • sanal (4).jpg
  • sanal (5).jpg
  • sanal (6).jpg
  • sanal (7).jpg
  • sanal (8).jpg
  • sanal (9).jpg